• 2 yıl önce 1000 solucanla sektöre giriş yapıp, şu an 250 bin solucana sahip olan ve aynı zamanda Edirne’nin Kepsut ilçesinde eczacılıkta yapan Erol Işık AA muhabirine verdiği demeçte solucan gübresinin, yüksek kaliteli olması sebebiyle ABD’de siyah altın diye nitelendirildiğini dile getirip solucan gübresini ve solucan gübresi üretme aşamalarını bize anlatıyor.

 

  • Türkiye’de Tarım Sektörü için daha yeni olan solucan gübresi üretimine, bir arkadaşının teşviğiyle kendisininde başladığını ve ülkemiz için yeni olan bir sektörün her geçen gün hem üretim hem kullanım bazında yükselen bir gelişim içinde olduğunu belitti.

 

  • Meyve ve sebzelerde kullanılan kimyasal gübre sebebiyle artık verimin her sene düştüğünü ayrıca toprakların zehirlendiğini sitemkar şekilde dile getiren Sayın Erol Işık kimyasal gübre yerine kullanabileceğimiz başka ne olabilir ve aynı zamanda daha fazla verim almamız için neler yapabiliriz diye araştırma yaparken solucan gübresini duyduk, ve sonrasında gerek yurt içinde gerekse yurt dışında yaptığımız araştırmalar sonrası solucan gübresi ile tanıştık ve solucan üretimi yaparak bu işe başlayabileceğimize karar verdik diye işe başlama sebebini kısaca özetledi.

 

  • Solucan Gübre Üretimi Başından sonuna kadar özen isteyen bir süreç. Biz çiftliklerden aldığımız hayvan gübrelerini samanla mikserde karıştırıyoruz. 15 gün boyunca özel havuzlarda beklettiğimiz karışımımızın içindeki gübre yanıyor, saman ise çürüyor. Daha sonra ısıl işlemden geçirdiğimiz karışımımızın içerisindeki mikroorganizmaları öldürüyoruz ve kompost adını verdiğimiz bu karışımı solucanlara yem olarak veriyoruz. 

 

  • 2 metre eninde 15 metre boyundaki 30 metrekarelik yataklarda üretim yaptıklarını belirten Erol Işık sözlerine şöyle devam etti; 

 

  • Kaliteli ürün elde etmek isteyen üreticilerimiz solucan gübresini kullanmalı. Kullanım miktarını ise yaptıracakları toprak analizinden sonra belirlemeli . Solucan Gübrenin meyve ve sebzelerde kullanım alanı bitkinin kökleridir. Seblelerde dikim anında köklerine dikim anında kök çukurlarına konulduğu gibi , ağaçlarda ise dallarının iz düşümü kazılarak gübre oraya serilir ve üzeri tekrar toprakla örtülür diye kullanım şeklindede tecrübe ve bilgilerini aktardı.

 

 

 

 

http://www.balikesirhaberajansi.com/mobil/?islem=haber&id=2098kaynak . 

Diğer İlanlar
MARDİN SOLUCAN GÜBRESİ
sakarya karasu satılık solucan ve solucan gübresi
satılık solucan gübresi ve solucan sistemleri

Solucan ve Solucan Gübresi Üretimiyle İlgili Merak Edilenler

-
Tümü

İstatistikler

Sitemizde şuan, 38 Online Ziyaretçi
0 Online Üye
Bugün 80522, Toplamda 13503644 kez ziyaret edilmiştir.