• Bu gübrenin özelliklerini yazmaya su avantajından başlayalım. Solucan Gübresinin bir özelliği üzerindeki suyu hemen bırakmamasıdır. Sünger gibi üzerindeki suyu zamanla yavaş yavaş bırakır ve dolayısıyla yetiştirdiğimiz bitkiye verdiğimiz su bir defada toprağa karışıp köklere ulaşmaz. Sulama anında köklere su gittiği gibi solucan gübresinide deyim yerindeyse ıslamış oluruz ve sulama suyu toprakta kuruduktan sonra solucan gübresi üzerinde biriken suda zamanla toprağa verilerek bitkimizin susuz kalması engellenmiş olur. Tabiki solucan gübresi üzerindeki suda zamanla biter ama sonuçta bitki kökünde sürekli bir nemlilik olur yani solucan gübresi bitkimiz için bir su deposudur.
  •  
  • Bazı kaynaklar solucan gübresinin kullanımında hiçbir sakınca yoktur sınırsız kullanabilirsiniz desede az sayıdaki bazı uzmanlar ekim yapılacak yerdeki toprağın yapılacak analizinde belkide solucan gübresi içeriğinde bulunan besleyici gıdaların toprağımızda var olabileceğini belirterek yinede solucan gübresinin belli sınırlar içerisinde kullanılması gerektiğini söylemiştir.

 

  • Bunu dile getirirken o sebze veya meyveye zaten topraktada var olan vitaminlerin birde solucan gübresiyle fazladan verilmesinin ters etki yapıp sebze meyve veriminde olumsuz bir etkimi yapacağımı yoksa sonuçta solucan gübresininde bir maliyeti var zaten toprakta istediğimiz kadar vitamin var birde fazladan solucan gübresi kullanmayın belli bir maliyet altına ekstradan girmeyinmi demek istedikleri tam olarak öğrenilememiştir. En azından biz öğrenemedik.
  • Sınırsız kullanabilirsiniz denilsede dediğimiz gibi sonuçta bir maliyet gerektirir. Genellikle kullanan tüketicilerle konuştuğumuzda sebzelerin ilk dikim anında ve çiçek açmaya başlarken kullandıklarını öğrendik ve bu yöntemin verimi yükselttiğini bizde kendi kullandığımız domates biber ve salatalıklarımızda gördük.

 

  • Kimyasal gübre gibi toprağı kesinlikle zehirlemez. Hatta solucan gübresi hiç kullanılmayan toprak analizi yapılıp kimyasal gübre sebebiyle o toprakta bulunan bitkilere zararlı kimyasallardan , aynı topraktaki ekimlerde 5 yıl boyunca sadece solucan gübresi kullanılmasından sonra solucan gübresi içindeki sölom sıvısı avantajıyla tamamen temizlendiği görülmüştür.

 

  • Solucan Gübresine ‘ Bu gübre verimlidir’ dedirten özelliklerin kaynağı sölom sıvısıdır. Peki bu sölom sıvısı nedir nasıl oluşurda gübre içinde vardır Bu sorunun cevabınıda SÖLOM SIVISI NEDİR sayfamızda okuyabilirsiniz.

 

 

Diğer İlanlar
MARDİN SOLUCAN GÜBRESİ
sakarya karasu satılık solucan ve solucan gübresi
satılık solucan gübresi ve solucan sistemleri

Solucan ve Solucan Gübresi Üretimiyle İlgili Merak Edilenler

-
Tümü

İstatistikler

Sitemizde şuan, 60 Online Ziyaretçi
0 Online Üye
Bugün 46043, Toplamda 13780310 kez ziyaret edilmiştir.