• Hayvansal gübreler direkt olarak hayvandan çıktığı gibi solucanlara verilmez çünkü taze hayvan gübresinin içerdiği fazla asidik yapı solucanlara zarar vermektedir. Şu anda biz denemesini yapmadık ama solucanlara yem olarak verilen taze hayvan gübresinin solucanları öldürdüğünü söyleyen uzmanların bu sözünü gözardı etmemek lazımdır. Sonuçta denenmiş bir şey olsa gerekki solucanlara taze hayvan gübresi vermek solucanlara zarar vermektedir.
  • Peki hayvansal gübre hangi aşamalardan sonra solucanlara diğer bitkisel gıdalarla karıştırılarak verilir.
  • Bunun için yapılan yöntemlerin en yaygını hayvan gübresini açık alanda fermente etmektir. Bunu yaparken hayvan gübresi yere dökülür güneşin ve hatta yağmurun etkisiyle ve tabiki yağmurun olmadığı anlarda kendi imkanlarımızla sulayarak hayvan gübresini amacımız olan solucan yemi haline dönüştürmektir. Bu işlem yaklaşık 4-6 ay arası sürer peki hayvan gübresini  olduğu gibi yere döküp güneşin ve suyun gübreye etkisini beklemek yeterlimidir tabiki hayır. Yere dökülen hayvan gübresinin doğal olarak sadece dış yüzeyi işleme tabi olur fakat hayvan gübreöiz bir yığındır ve iç alt taraflarıda vardır bunun için arada karıştırmak lazımdır. Ve böylece farklı zamanlarda yapacağımız karıştırma işi hayvan gübremizi fermente etmek için olmazsa olmaz işlemlerden biridir.
  • Dikkat edilmesi gereken diğer en önemli nokta fermente edeceğimiz hayvan gübresini direkt toprağa dökülmemesidir. Çünkü hayvansal gübremizin doğrudan toprağa temas etmesi durumunda toprakta bulunan yabani solucanlar, haşareler, kurtçuklar, böcekler hayvansal gübremiz içerisindeki yararlı besinleri yiyecektir.
  • Fermentedeki esas amaç hayvan gübresiiçindeki sıvının katı kısımdan ayrıştırılmasıdır ve bunu yaparken yapacağımız bu işlem yukarıdada dediğimiz gibi 4-6 ay arası sürmektedir. Peki hayvansal gübremizin fermente olduğunu nasıl anlarız artık ıslanan hayvansal gübrede bir koku olmayacaktır ve hayvansal gübremiz diğer bitkisel atıklarla karıştırılarak solucanlara yem olarak verilmeye hazırdır.
  • Tekrar etmekte fayda var
  • Hayvansal gübre fermante edilirken yani diğer tabiriyle yakılırken mutlaka gübre yığını karıştırılmalıdır
  • Gübre yığınının yer ile teması gerek naylon bir örtüyle gerekse fermenta kapları vasıtasıyla kesilmelidir
  • Balıkesirli üreticimiz Şaban Kaya beyefendinin solucan yemi hazırlanması ve yeni başlayacaklara tavsiyesini içeren videomuzuda izleyebilirsiniz
  •  
Diğer İlanlar
ORGANİK SOLUCAN GÜBRESİ
MARDİN SOLUCAN GÜBRESİ
sakarya karasu satılık solucan ve solucan gübresi
satılık solucan gübresi ve solucan sistemleri

Solucan ve Solucan Gübresi Üretimiyle İlgili Merak Edilenler

-
Tümü

İstatistikler

Sitemizde şuan, 129 Online Ziyaretçi
0 Online Üye
Bugün 42676, Toplamda 18206286 kez ziyaret edilmiştir.